• 1000

Tranzicioni period CBAM-a zvanično je počeo 1. oktobra 2023. godine i traje do kraja 2025. godine, tokom kojeg su kompanije sa proizvodima u obuhvatu regulative dužne da prijave ugrađene emisije proizvoda u obuhvatu izvezenih u EU.

Iza nas su prva dva roka za podnošenje kvartalnih CBAM izveštaja. Tokom prvog izveštajnog perioda, podneto je preko 15.300 CBAM izveštaja, dok se još 3.100 izveštaja nalazi u draft statusu. Država članica EU sa najviše podnetih izveštaja je Nemačka, sa preko 2.200 podnetih izveštaja, a CBAM izveštaji su u najvećoj meri podneti za proizvode koji pripadaju sektoru gvožđa i čelika.

Najveći broj CBAM kvartalnih izveštaja pripremljen je na osnovu podrazumevanih, default vrednosti, koje su objavljenje od strane Evropske Komisije, što je opcija dostupna za izveštavanje tokom prva tri izveštajna perioda- Q4 2023, Q1 i Q2 2024. Od trećeg kvartala 2024. godine, , kompanije su u obavezi da izveštavanju stvarne ugrađene emisije, što zahteva uspostavljanje sistema merenja i izveštavanja o emisijama koji je u skladu sa EU metodologijom, definisanom u samoj regulativi. Rok za podnošenje izveštaja prema stvarnim vrednostima emisija je 31. oktobar 2024. godine.

Trenutno, CBAM regulativa pokriva proizvode iz energetski intenzivnih industrija koji su identifikovani kao proizvodi sa visokim intenzitetom ugljenika, u okviru industrija cementa, aluminijuma, đubriva, gvožđa i čelika, vodonika i električne energije. Evropska Unija će u narednom periodu razmatrati potencijalno proširenje obuhvata na druge proizvode, kao i na više downstream proizvoda, uz uključivanje transporta robe u opseg izveštavanja.