• 1000

CSRD je regulativa Evropske unije osmišljena da unapredi i standardizuje izveštavanje o održivosti za kompanije koje posluju u EU ili su povezane sa njenim tržištem. Kreirana kao prirodni nastavak na NFRD, CSRD značajno proširuje obim i zahteve izveštavanja, uvodeći koncept dvostruke materijalnosti. Za podršku primeni ovih obaveza, EFRAG je razvio ESRS, odnosno European Sustainability Reporting Standards, koji obuhvataju sektorski neutralne i specifične zahteve. Sektorski specifični ESRS standardi treba da budu objavljeni u junu 2026. godine, što pruža kompanijama dodatno vreme da se fokusiraju na implementaciju opštih ESRS standarda.

Procenjeno je da će CSRD obuhvatiti približno 50.000 kompanija unutar EU, što predstavlja značajan porast u poređenju brojem kompanija koje su bile obuhvaćene NFRD-om. CSRD će se primenjivati i na oko 10.000 kompanija van EU koje ostvaruju značajan prihod unutar EU (preko 150 miliona evra godišnje).

Primena naprednih praksi u izveštavanju omogućava kompanijama u Srbiji da prepoznaju i iskoriste nove prilike koje donose regulatorne promene. Fokusiranjem na transparentnost i inovacije, kompanije mogu postaviti temelj za održivi rast, povećati poverenje zainteresovanih strana i obezbediti dugoročnu tržišnu relevantnost.

Korespodentnost između ESRS okvira i GRI okvira za izveštavanje omogućava kompanijama koje već koriste GRI standarde jednostavniji prelaz na usklađivanje sa zahtevima CSRD-a, čime se obezbeđuje visok nivo kvaliteta i verodostojnosti izveštaja. Međutim, postizanje usklađenosti zahteva strateški i struktuiran pristup, uključujući identifikaciju materijalnih uticaja i implementaciju efikasnih sistema za prikupljanje podataka.

Dole predstavljeni saveti nude praktične smernice kompanijama koje žele da odgovore na zahteve CSRD-a, ispune nove standarde i istaknu se kao lideri u oblasti održivog poslovanja.

 

1. Upoznajte se sa CSRD-om

Prvi korak ka odgovaranju na zahteve je razumevanje CSRD-a i njegovih komponenata, kao što su dvostruka materijalnost i ESRS okvir. CSRD uvodi strože i šire zahteve za objavljivanje informacija o održivosti, utičući na kompanije koje posluju ili su poslovno povezane sa EU tržištima. Organizovanje internih radionica, treninga i pregled zvaničnih EU i EFRAG resursa osiguraće da rukovodstvo i odeljenja budu usklađeni sa zahtevima i očekivanjima ovog novog okvira za izveštavanje.

 

2. Prikupite sve informacije i implementirajte upravljanje podacima

CSRD se oslanja na tačne, dosledne i proverljive ESG podatke. Kompanije prvo moraju proceniti postojeće sisteme prikupljanja podataka kako bi identifikovale aspekte u kojima postoji prostora za poboljšanje u ključnim oblastima pri prikupljanju podataka, kao što su emisije gasova sa efektom staklene bašte, potrošnja energije, upravljanje radnom snagom i prakse korporativnog upravljanja. Implementacija konkretnih rešenja za upravljanje podacima centralizovaće tzv. ESG informacije, osiguravajući doslednost izveštavanja i spremnost za reviziju.

 

3. Mapirajte obavezne zahteve izveštavanja

Mapiranje obaveznih zahteva izveštavanja CSRD-a je ključno kako bi vaša kompanija objavila sve relevantne informacije. ESRS definiše sektorski neutralne standarde, kao što su klimatske promene, biodiverzitet i objavljivanje podataka o radnoj snazi, a sa druge strane imamo specifične standarde za različite sektore. Kompanije mogu pojednostaviti proces mapiranja zahteva CSRD-a koristeći postojeće okvire poput GRI standarda, koji su blisko usklađeni sa mnogim zahtevima ESRS-a. Obratite pažnju na materijalne ESG teme, kao što su emisije, potrošnju toplotne i električne energije, upravljanje vodama i slično, a onda kreirajte plan izveštavanja koji će adresirati kratkoročne i trenutne neusklađenosti i dugoročne ciljeve održivosti.

 

4. Sprovedite i definišite dvostruku materijalnost

Dvostruka materijalnost je osnovni zahtev CSRD-a, koji zahteva da kompanije procene kako njihovo poslovanje utiče na životnu sredinu i društvo i kako pitanja održivosti utiču na njihovu finansijsku performansu. Kompanije bi trebalo da sprovedu sveobuhvatne procene materijalnosti angažovanjem ključnih zainteresovanih strana – kao što su zaposleni, investitori, dobavljači i lokalne zajednice – kako bi identifikovale i prioritizovale materijalne ESG teme.

 

Zaključak

Izveštavanje prema zahtevima CSRD-a ne odnosi se samo na ispunjavanje zakonskih obaveza – ono postavlja vašu kompaniju kao lidera u oblasti održivosti i gradi poverenje sa investitorima, klijentima i regulatorima. S obzirom na kompleksnost zahteva CSRD-a, kompanijama je korisno da angažuju stručnu podršku kako bi pojednostavile svoje procese izveštavanja i efikasno ispunile zahteve za verifikaciju podataka.

Pravovremeno delovanje i strateške konsultacije igraju ključnu ulogu u stvaranju budućnosti koja je i poslovno konkurentna i ekološki odgovorna, kako za lokalno tržište, tako i za globalnu zajednicu. 

 

Za više informacija, možete se obratiti našem timu konsultanata na advisory@kpmg.rs.