Najavljene mere Vlade RS za podsticaj privrede radi ublažavanja posledica krize prouzrokovane zaraznom bolešću COVID-19
Najavljene mere Vlade RS za podsticaj privrede radi ubl
Na konferenciji za štampu održanoj 31. marta 2020. godine, gospodin Siniša Mali, ministar finansija, i gospodin Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije najavili su set mera za podsticaj privrede koje će biti preduzete sa ciljem ublažavanja posledica krize prouzrokovane zaraznom bolešću COVID-19.
- Tokom vanrednog stanja umanjili broj zaposlenih za više od 10% (ne računajući zaposlene na određeno vreme kojima ugovor ističe tokom vanrednog stanja),
- Privremeno prekinuli poslovanje pre proglašenja vanrednog stanja (15.03.2020. godine).
Predloženi program ekonomskih mera se može podeliti u 4. grupe:
II. Mere direktne pomoći privatnom sektoru,
III. Mere za očuvanje likvidnosti u privatnom sektoru,
IV. Druge mere.
- Odlaganje plaćanja poreza na zarade i doprinosa za privatni sektor za period do početka 2021. godine uz mogućnost dodatnog naknadnog odlaganja. Odloženi dug će se naknadno namirivati u najviše 24 mesečne rate bez obračunate zatezne kamate.
- Odlaganje plaćanja akontacija poreza na dobit u drugom kvartalu 2020.
- Oslobađanje davalaca donacija od obaveze plaćanja PDV-a sa ciljem motivacije donatora da svoje proizvode doniraju ustanovama koje se bave sprečavanjem širenja bolesti.
Оve mere će se primenjivati jednako na sva privredna društva i preduzetnike bez obzira na njihovu veličinu ili ekonomsku snagu.
- Direktna pomoć preduzetnicima, mikro, malim i srednjim privrednim društvima u vidu uplate minimalne zarade u Srbiji za svakog zaposlenog za vreme vanrednog stanja (oko 30.000 RSD). Predviđeno je da će ova mera obuhvatiti do tri isplaćene minimalne mesečne zarade po zaposlenom.
- Direktna pomoć velikim privrednim društvima u vidu uplate 50% minimalne zarade (oko 15.000 RSD) za svakog zaposlenog na privremenom plaćenom odsustvu koje je uređeno članovima 116. i 117. Zakona o radu.
Ovim merama se neće ograničavati broj zaposlenih kojima je poslodavac odobrio meru privremenog plaćenog odsustva niti obim prava (npr. visina zarade) koji im je u toku odsustva određen.
- do 5 miliona RSD za preduzetnike i mikro privredna društva,
- do 25 miliona RSD za mala privredna društva,
- do 50 miliona dinara za srednja privredna društva.
2. Program finansijske podrške putem garantne šeme koju će Republika Srbija obezbediti komercijalnim bankama koje posluju u Republici, za dodelu kredita u dinarima i evrima za održavanje likvidnosti i obrtnih sredstava za preduzetnike, mikro, mala i srednja privredna društva i poljoprivredna gazdinstva. Rok otplate će iznositi 36 meseci sa grejs periodom od 12 meseci. Predviđeno je i da je maksimalni iznos kredita koji se ovim putem može obezbediti 25% prihoda iz 2019. godine odnosno ne više od 3 miliona EUR.
- Direktna pomoć punoletnim državljanima Srbije, u vidu jednokratne uplate EUR 100 sa ciljem stimulisanja potrošnje, za šta je izdvojeno 70 milijardi RSD (oko 596 miliona EUR)
- Moratorijum na isplatu dividendi (osim za Javna preduzeća).
Napominjemo da su Uredbe kojima će se implementirati najavljene mere očekivane u narednih 10 dana.
KPMG stručnjaci vam stoje na raspolaganju za bilo kakvo razjašnjenje ili podršku. Slobodno nas kontaktirajte na tax@kpmg.rs
Za prethodna izdanja KPMG Poreskih vesti možete posetiti sledeću internet stranicu:
KPMG Poresko-pravno odeljenje
KPMG d.o.o. Beograd
Kraljice Natalije 11
11 000 Beograd, Srbija
T: +381 11 20 50 500
F: +381 11 20 50 550
tax@kpmg.rs
© 2024 KPMG d.o.o. Beograd, a Serbian limited liability company and a member firm of the KPMG global organization of independent member firms affiliated with KPMG International Limited, a private English company limited by guarantee. All rights reserved.
For more detail about the structure of the KPMG global organization please visit https://kpmg.com/governance.